💬Sredina radovedna nit: Kakšna je tvoja izkušnja s perimenopavzo oziroma menopavzo?
In ali imaš občutek, da veš, kaj te čaka?
Sredina radovedna nit je tedenska rubrika, kjer odpiram vprašanja, ki v meni vzbujajo radovednost – in jih ponujam v razmislek tudi tebi. Vsak teden nova tema, ki ne ponuja konkretnih rešitev, ampak je povabilo k pogovoru. To ni prostor za prave ali napačne odgovore – je prostor za misli, izkušnje, dvome in debato. In morda tudi za kakšen aha-trenutek vmes.
Če bi me pred nekaj leti vprašala, kaj vem o menopavzi, bi verjetno odgovorila nekaj med “to je takrat, ko ti postane vroče” in “to se začne pri petdesetih, a ne?” ali pa »to je še tako daleč in pri meni sigurno ne bo tako grozno«.
No, vmes sem ugotovila, da sem bila že nekaj let v perimenopavzi, še preden sem sploh vedela, da perimenopavza obstaja. Kaj šele, da bi vedela, kakšne spremembe prinese v življenje vsake ženske. (kaj je perimenopavza najdeš na dnu tega zapisa).
Dolgo sem se spraševala, zakaj sem utrujena, zakaj težko spim, zakaj čutim tesnobo, zakaj imam občutek, da moje telo postaja šibkejše – a nisem imela odgovorov.
Prelomni trenutek se je zgodil pred skoraj dvema letoma, ko sem s prijateljico Mojco, prehransko terapevtko, pripravljala izhodišča za novo epizodo podkasta Lovim ravnotežje. Predlagala je, da se pogovoriva o perimenopavzi – in o tem, kako se lahko ženske tudi s prilagojeno prehrano pripravimo na obdobje menopavze.
🎧 Pogovor lahko poslušaš tukaj.
Takrat sem doživela svojo "eureka" točko. In od takrat raziskujem. Berem. Sprašujem. Pogovarjam se z ginekologi, psihologi, terapevti. In ugotavljam dvoje: da obstaja ogromno uporabnih informacij … in da jih hkrati še vedno ni dovolj. Kako je možno, da o tako pomembnem in neizogibnem obdobju v življenju ženske vemo tako malo? In kako je možno, da še zdravniki pogosto nimajo vseh odgovorov?
Ravno iz te potrebe – po jasnosti, varnosti in znanju – je nastala Herera: prva slovenska skupnost, v celoti posvečena perimenopavzi in menopavzi. Želeli smo ustvariti prostor, kjer bodo ženske končno lahko našle preverjene informacije, podporo, izkušnje in občutek, da niso same.
Vsakič, ko odprem to temo, slišim podobne zgodbe:
“Nihče mi ni povedal.”
“Nisem vedela, kaj se dogaja z mano.”
“Zdravnik mi je rekel, da sem premlada.”
Zato danes tudi tukaj odpiram prostor za ta pogovor. Ne za pritoževanje – ampak za razumevanje. Ker bolj ko razumemo sebe, lažje podpiramo druga drugo. In bolj jasno lahko povemo, kaj potrebujemo.
🌟Za današnjo Sredino radovedno nit me zanima:
Si trenutno v perimenopavzi ali menopavzi? Kakšna je tvoja izkušnja?
Imaš občutek, da imaš dovolj informacij, da razumeš spremembe, ki se dogajajo v tvojem telesu in v počutju?
Si že vprašala za pomoč osebnega zdravnika ali ginekologa in – si prejela informacije, kaj ti je na voljo v Sloveniji pri lajšanju težav?
Kaj je perimenopavza?
Perimenopavza (ali menopavzalni prehod) je obdobje, ki nastopi pred menopavzo. Menopavza pomeni, da že 12 zaporednih mesecev nismo imele menstruacije. Po tem preidemo v postmenopavzno obdobje, ki traja do konca življenja.
👉 Povprečna starost nastopa menopavze je 51 let. Normalno obdobje zanjo je med 45. in 55. letom starosti.
Zakaj je pomembno, da to razumemo?
Perimenopavza lahko traja tudi do 10 let. To pomeni, da se lahko začne že pri 35 letih – in v tem času že lahko doživljamo:
utrujenost,
razdražljivost,
nespečnost,
tesnobo,
v pozni fazi perimenopavze pa se lahko pridružijo še možganska megla, pozabljivost, nočno potenje, vročinski oblivi in drugi simptomi.
Ravno v tem času lahko z majhnimi, a pomembnimi spremembami življenjskega sloga olajšamo simptome in vplivamo na dolgoročno zdravje. Prav v tem obdobju se namreč začnejo postavljati temelji za težave, ki so pri ženskah v zrelejših letih zelo pogoste:
srčno-žilne bolezni,
osteoporoza (izguba kostne gostote),
izgubljanje mišične mase,
demenca, Alzheimerjeva bolezen.
Zato je ključno, da imamo informacije. Da se razumemo. Da si upamo vprašati za pomoč.
🎙 Na Herera podkastu že najdeš odlične vsebine, ki ti lahko pomagajo – in nikoli ni prezgodaj, da začneš raziskovati, kaj te čaka. Vsaka ženska gre skozi to obdobje. In v njem preživimo tretjino svojega življenja.
Dobrodošla v Sredini radovedni niti – tedenski priložnosti, da se srečamo v komentarjih. Jaz odprem temo, ti dodaš svojo misel, vprašanje, izkušnjo, občutek. Skupaj raziskujemo in poslušamo druga drugo.
In opomba: različna mnenja so vedno v redu, nespoštljivost in nespodobnost pa ne. Naj bodo ti pogovori prostor nežnosti, iskrenosti, radovednosti in spoštovanja.
Pozdravljene, drage dame ;)
malce sem sramežljiva, nisem vajena karkoli komentirati takole preko interneta..., na srečo računalnik opozarja na nepravilno napisane besede, še vejice, pa bo.
Sem z zanimanjem poslušala podcast Herera in je res fino :)
Mislim, da smo celo življenje igračka v roki raznih hormonov, ki nam krojijo življenje- včasih nam ga polepšajo, včasih pa popestrijo. Zato je moja perspektiva takšna, da predvsem poskušamo razumeti kakšen vpliv imajo in na katere sisteme v telesu. Čeprav najbrž na celotno telo preko vsemogočih mehanizmov delovanja. Kar lahko naredimo je da poskušamo slediti smernicam za " zdravo" življenje ( kar je poseben izziv) in sami , kolikor je pač v naši moči, poskrbeti za čim manj nevšečnosti. In da se seveda pogovarjamo in izmenjujemo izkušnje. Tako verjamem, da lahko storimo največ zase in druge popotnice. Sama sem od začetka aprila na NHZ in še čakam odzive telesa, čeprav imam pomisleke v smislu: je prav da sem, sem razvajena in ne morem sprejeti, da se pač staram in me bo sem in tja kaj bolelo,...?
Lepo bodite.
Polona
Ojla.
Sem tu nekje, na koncu perimenioavze..., marsikaj se dogaja in najbolj zagonetno se mi zdi to, da pri simptomih v resnici ne veš ali so posledica hormonskih nihanj ali imaš mogoče neko "bolezen" ... ja to me najbolj bega. Zdravniki pa nič, nihče te ne vpraša ali ti kaj razloži. Danes so informacije dostopne, vendar kakor si zapisala se mnoge sploh ne zavedamo, da smo v tem obdobju...., včasih pa, no saj vemo... potrpet je bilo treba 🤐
🤗 Polona